Neler yeni
RexGaming.net-En İyi Oyun Ve Bilgi Paylaşım Plartformu

Merhaba Ziyaretçi! Forumu Yeni Ziyaret Ediyorsan Üye OL! Eger Üyeligin Varsa Lütfen Giriş Yap

StarCraft 2 1Rax 1Fact 1Port - Rehber

holyURUK

Yeni Üye
Katılım
10 Eyl 2019
Mesajlar
10
Tepkime puanı
0
Puanları
1
1Rax 1Fact 1Port

Genel Bakış


1/1/1 adından da anlaşılacağı üzere 1 Barracks, 1 Factory ve 1 Starport ile başlanılan bir stratejidir. Ancak Siege Mode haricindeki tüm araştırmalar bu stratejide gecikir.

Add-ons

Üç bina da aynı add-on’ları kullanabildiği için birçok oyuncu add-on’lar arasında değişimlerin avantajını kullanır. Add-on’larda ki değişebilme özelliğini nerede gerekli görürseniz orada kullanabilirsiniz.

Amaç

1/1/1 stratejisinin amacı her binadan ünite yaparak dengelenmiş bir ordu oluşturmak ve rakibin ordusuna kolayca uyum sağlayıp avantaj elde etmektir. “Elinden her iş gelen” bir strateji olmakla birlikte, güçlü bir ordu kompozisyonu kurmanızı sağlar.
Değişken özelliği yüzünden 1/1/1 ile rakibe hasar verebilir, agresif olabilir ya da geliştirmelerinizle eş zamanlı saldırılar düzenleyebilirsiniz.


111 Ekran görüntüsü
Temel İnşa Sırası


  • 10 Supply Depot[1]
  • 12 Barracks
  • 13 Refinery (1)
  • 15 Orbital Command
  • 15 Marine (1-4)
  • 16 Supply Depot (2)
  • 16 Refinery (2)
  • 19 Factory[2]
  • 24 Starport

Not:

Rakibinizi doğru karşılayabilmek için erken keşife gitmek önemlidir, erken keşif sayesinde defansif Viking/Tank ya da agresif Hellion/Banshee oyunları arasında seçim yapabilirsiniz.

Uygulamalar

– Hellion Çıkartması ve Banshee: Rakibin işçilerini zarara uğratmaya ve rakibi hava ünitelerine karşı zor durumda bırakarak yeni üsse geçmeye dayalıdır.

– Cloak Banshee ve Siege zamanlı saldırı: Rakibin anti-hava güçlerini yokedip kara ordusunu Siege Tank’ler sayesinde yoketmeye dayalı güçlü bir zamanlı saldırı şeklidir.

SCV ve Medivac’ler ile hasarları emme: SCV’ler ve Medivac’ler ile rakibin saldırı gücünü emme ve diğer ünitelerinizle rakibe darbe indirme amaçlıdır. Eğer rakibiniz de işçilerini çekmezse genellikle oyun bitiricidir.

Not: 1/1/1 erkenden binalarınızı oluşturmak üzerine dayalı bir strateji olduğu için oyunun erken aşamalarında gelebilecek hızlı saldırılara karşı dayanıksızdır. Bu yüzden rakibinizi kontrol etmeniz ve gerektiğinde Bunker inşa etmelisiniz.

Terran

– 1 Barrakcs’dan fazlası var ve gazı yok ise; erken Marine baskısı gelecektir. Siege Tank ya da Bunker ile karşılayabilirsiniz.

Protoss

– Çift Gateway; genellikle Terran’a uygulanmayan bir stratejidir ancak 1/1/1’e karşı çok tehlikeli olabilir. Bunker ya da elinizde olan üniteler ile binalarınızı koruyabilirsiniz.

Erken Stargate/Robotics Facility; add-on’larınızı geciktirip Marine üreterek engelleyebilirsiniz.

Zerg

-Erken çift gaz; Erken Bust gelecektir. Barracks, Factory ve Bunker gibi canı yüksek olan binalar ile girişinizi kapatın ve hızlıca Siege Mode araştırmasını tamamlayın.

-İlk Queen sonrası Roach Warren; Roach’lar Marine’lere karşı çok etkili oldukları için Bunker ve Siege Tank yapmanız gerekecektir.

Adaptasyonlar

vs. Terran


– TvT’de 1/1/1 açılışı, çoğu zaman oyuncuların Banshee ile başlamasını sağlayacaktır. Buna karşılık olarak rakip Viking ile cevap vereceği için, oyunun ilerleyen aşamalarında iki tarafta Viking-Tank kompozisyonuna yakın ordu şekilleri görülür.

vs. Zerg

– Reactor Hellion ve mümkünse Banshee ile rakibe hasar verme amaçlı bir açılımdır.

– Reactor-Medivac ile MMA tarzı çıkartma oyunları ile rakibe hasar verme amaçlı bir açılımdır.

vs. Protoss

– Hızlıca Medivac ve piyade sınıfı üniteleri elde edilen bir açılımdır.

– Erken Raven ve Cloak Banshee açılışından Siege-Marine’e geçilen bu oyun stilinde de tek üsten “ya hep ya hiç” stratejisi uygulayabilirsiniz.

Haritalar

Özellikle rakip ile aranızda kısa mesafe bulunan haritalar olmak üzere tüm haritalarda uygulanabilir.
 
Üst Alt
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!