StarCraft 2 Gaz Çalma / Gas Steal Rehberi

holyURUK

Yeni Üye
Katılım
10 Eyl 2019
Mesajlar
10
Tepkime puanı
0
Puanları
1
1568094388599.png
Tanımı

Gaz çalmak (Gas Steal); Düşmanınızın gaz kaynağına kendi binanızı inşa ederek engellemektir. Bu şekilde oyun başı rakibinizin gaz üretimini yavaşlatmış/engellemiş olursunuz. Böylece rakibinizin açılış şeklini bozabilirsiniz. Genellikle PvP 4 Gate açılışında uygulanır. Eğer rakibiniz henüz saldırı üntesi üretmemiş ise işçilerini gaz binasına saldırmaya yollayacaktır buda rakibinizin mineral ve gaz gelirinde gecikmeye/kayba sebep olacaktır.

Gaz çalmaya en uygun ırk protoss’tur. Çünkü gaz binası (Assimilator) atarken aynı zamanda hareket edebilir veya başka işlerde yapabilir. Terranlar da ise işçi gaz binası kurarken orada çalışmak zorunda olup kurum aşamasında öldürülebilir. Zergler ise gaz çalarken verdikleri kaybı göz ardı ederler. Çoğu Zerg oyuncusu gözcü olarak gönderdiği işçisini keşifini tamamlayınca öleceğini düşünerek gaz çalmayı tercih ederler. Bazı oyuncular Gaz binası tamamlanmadan iptal edip tekrar inşaya geçerler, böylece daha uzun süre gaz çalarlar ve rakibini (özellikle Terran ve Zergler) bu duruma engel olması için daha fazla ünite basmasına sebep olurlar.

Gaz çalmanın etkin yönetemi

Rakibinizin gazını çalmak istediğinizde bazen kendinize de zarar verebilirsiniz. Örneğin rakibiniz Terran ve 1 baraka ile erkenden 2. üssü (1 Rax FE) almak istiyor. Bu durumda rakibinizin bir gazını çalmak ona zarar vermez çünkü rakibiniz tek gazla da bu açılışı yapabilir ama bu durum sizi ekonomik olarak geriye düşürür. Bu yüzden bunu standart hale getirmeden önce rakibinizden kazanç elde edip edemeyeceğinize karar vermelisniz. Zerglerin zararı diğer Protoss ve Terran ırkına göre daha azdır. Yaptığınız her iptal/inşa emrinden 7 mineral veya tamamlanmasına izin verirseniz 25 mineral kaybedersiniz.

Rakibinizden gaz çalmanın genelde iki avantajı vardır:
  1. Rakibinizi gaz binasını yok etmek için ünite göndermesi defansını düşürür. Rakibim öndeki zayıflamış defansını; Erken bir saldırı yada tekrar gözlemleme amacıyla lehinize kullanabilirsiniz. Eğer ikinci bir gözcü yollayacaksanız gaz çalmak ideal bir yöntemdir.​
  2. ArGe’yi geri düşürür. Bu yöntem rakibinizi ArGe bakımından oldukça geriye düşürür ama sizinde gaz çalmakta harcadığınız mineralden dolayı biraz geri düşeceğinizi unutmamız gerekmektedir. Bu yönteme karar vermeden önce aşağıdaki faktörleri göz önünde tutmalısınız:​

  • Bu açılış sizi zayıf tutabilir bu yüzden hızlı teknolojiye yönelik açış yapabilirsiniz.​
  • Başlangıç bölgelerini ve rakibin ArGe geliştirmelerini göz önüne alarak:​

Örneğin; Lost Temple haritasında Protoss oyuncusu saat 12 yönünde biraz geç Robotic Facility yapmak istiyor olsun, bu yüzden saat 2 yönündeki Terran oyuncusunun gazını çalmak isteyecektir. Çünkü rakibin cloaked (görünmez) Banshee’lera gitmesini geciktirecektir ve erkenden observer yapmakta istemez. Diğer yandan ise 2 Gate açılışı ile erkenden rakibine zarar vermek istediğinden dolayı herhangi bir gaz çalımına izin vermek istemez çünkü elde edebildiği kadar minerale ihtiyaç duyacaktır. Eğer rakibi yeterli ArGe araştırmaları yaparsa yollayacağı zealotlara karşı yeterli ünitesi olacak ve saldırısı başarısız duruma düşecektir.
1568094390080.png
 
Üst